Z histórie pltníctva na Dunajci

PLTE DUNAJEC

Rieka Dunajec slúžila od pradávna ako významná dopravná tepna, podľa dochovaných informácii už v 2. storočí pred našim letopočtom sa k Baltiku splavovali grécki a rímski kupci kvôli jantáru. Neskôr sa prepravovalo drevo, železo, antimón, liečivé korienky, sušené slivky, syr, medovina a ďalšie. Z tejto tradície sa preniesli na pltnícky klobúk ozdoby z Baltiku – za každý splav jedna mušlička. Po veľkých povodniach z r. 1813, ktoré znemožnili ďalšiu prepravu začalo pltníctvo ako nákladná preprava upadať a v r. 1923 zaniklo.

SPLAV DUNAJCA

Preprava osôb na pltiach sprevádzanými pltníkmi sa datuje od 18 storočia. Medzi prvých priekopníkov pltníctva na Dunajci patrí cestovateľ Daniel Krman z Omšenia pri Trenčíne, ktorý sa plavil po Dunajci na dlabanej plti v auguste 1708 ako vyslanec ku švédskemu kráľovi Karolovi XII., aby dohodol podporu pre odboj. Podľa ústneho podania prvým sprievodcom Pieninami a zároveň prvým výrobcom pltí bol Gondek – Kasper z obce Lesnica.

PLTNÍCTVO ČERVENÝ KLÁŠTOR – PLTE DUNAJEC

Až po roku 1950 začalo byť pltníctvo a prevážanie ľudí na tradičných drevených pltiach organizovanejšie. Pltníctvo v Pieninách sa v poslednej dobe stalo vyhľadávanou turistickou atrakciou na spoločnom Slovensko-Poľskom úseku rieky Dunajec.

Zdieľať